Gdzie odpocząć w Czarnogórze?

Boka Kotorska bayWczasy w Czarnogórze to z roku na rok coraz bardziej popularna opcja na wakacje wśród Polaków. Gdzie warto się zatrzymać i odpocząć podczas najbliższego urlopu? My odpowiadamy!

Perast jest niewielkim miastem liczącym sobie około 300 mieszkańców, położonym nad Zatoką Kotorską. Jest to miejsce, gdzie nie ma plaż, ale za to położenie wśród skał i zatok sprawia, że widoki są tutaj niezapomniane. Wąskie, kręte uliczki prowadzą do ciekawych zabytków, do ruin twierdzy weneckiej, starych kościołów i kamienic i do Muzeum Miejskiego, które mieści się w dawnym pałacu.

czarnogora004Sveti Stefan czyli Wyspa Św. Stefana to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc Czarnogóry. To wyspa twierdza, która powstała w 1442 roku, przez lata była osadą rybacką, w latach pięćdziesiątych XX wieku została przekształcona na ekskluzywny kurort, bardzo drogi. Są tutaj trzy plaże, piękne i luksusowe hotele, wszystko to dostępne głównie dla hotelowych gości. Wyspę można zwiedzać nie mieszkając na niej, wystarczy zapłacić siedem euro za wstęp.

czarnogora018Bar to z kolei główny port Czarnogóry i miasto, które wciąż się rozbudowuje. Na starym mieście warto zwiedzić ruiny twierdzy Haj Nehaj, kościoły, monastyry oraz Pałac Nikolasa. Z ciekawostek to tu rośnie najstarsze z drzew oliwnych na świecie, jest to Stara Oliwa z Mirovicy licząca około 2000 lat. W samym Barze nie ma plaż, ale w odległości kilkunastu kilometrów są plaże Veliki Pijesak, Dobre Vode, Sutomore, Čanj. Z plaży Čanj można popłynąć na Plażę Królewską, jest to ciekawie położona plaża, można na nią dotrzeć tylko drogą morską.

Z Baru jest niedaleko do Jeziora Szkoderskiego, gdzie znajduje się Park Narodowy, który ma powierzchnię 40 000 ha. Tutaj można zobaczyć objęte ochroną kormorany małe, czaple, ibisy, pliszki.

budvaTivat to port leżący nad Zatoka Kotorską z przepięknymi plażami, to idealne miejsce na letni urlop. Siedemnaście plaż, krystalicznie czysta woda, rozbudowana baza hotelowa, restauracje i bary sprawia, że przyjemnie spędza się tutaj czas. W pobliżu Tivatu na sąsiednich wyspach można podziwiać i zwiedzać klasztor, ruiny monastyru, na wyspie Sveti Marko jest przepiękna osada z domkami, które przypominają Tahiti.

Przy granicy z Albanią leży Ulcinj i jest to drugi po Budvie najbardziej popularny kurort w Czarnogórze. Rejon ten jest znany z piaszczystych plaż a najbardziej znana jest Velika Plaža, która ma 13 km długości, w samym centrum leży Mala Plaža. Miłym urozmaiceniem pobytu może być zwiedzanie zabytków, między innymi Pałac Balšiciów, w którym mieści się muzeum, są tu też meczety, cerkiew i kościoły. Amatorzy sportów wodnych znajda tutaj doskonałe warunki do ich uprawiania, można tu pływac łódkami, skuterami a także nurkować.

Warto także odwiedzić malowniczą Bijelę, czy wybrać się do nowoczesnego Sutomore.