Informacje o Czarnogórze

flagaCzarnogóra leży w południowej Europie na wybrzeżu Morza Adriatyckiego, sąsiaduje z Serbią, Kosowem, Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną oraz Albanią. Nazwę Montenegro nadali temu miejscu Wenecjanie pod wpływem widoku, który zobaczyli po przybyciu na tutaj, surowe góry położone w głębi lądu bardzo ostro kontrastowały z wodami Adriatyku.

Jest perłą Morza Śródziemnego, ze swoimi bogactwami naturalnymi, pięknymi plażami, czystymi jeziorami i przepięknymi górami. Czarnogóra jest idealnym miejscem na wypoczynek nie tylko ze względu na swoje położenie i panującą tu pogodę. Kraj ten to także niezwykła historia i warta poznania tradycja.

Ten mały kraj łączy w sobie najlepsze cechy Bałkanów i Morza Śródziemnego.

map_1_a_570Czarnogóra leży w rejonie trzech stref klimatycznych, na północy i wschodzie jest strefa kontynentalna, nad Adriatykiem – śródziemnomorska a na terenach obejmujących góry – strefa górska.

W strefie śródziemnomorskiej średnie temperatury w miesiącach letnich dochodzą do 30 stopni, natomiast zimą osiągają 9 stopni. W strefie klimatu kontynentalnego temperatury są niższe latem dochodzą do 27 stopni, zimą 5 stopni. W rejonach górskich lato jest zdecydowanie łagodniejsze a temperatury nie przekraczają 23 stopni.

Najlepsza pora na wyjazd do Czarnogóry to miesiące wiosenne, w okresie od maja do czerwca na wybrzeżu panują idealne temperatury zarówno powietrza jak i wody, natomiast latem robi się bardzo gorąco i jeśli ciężko znosimy wysokie temperatury zdecydowanie nie powinniśmy planować urlopu w lipcu czy sierpniu.

crna_goraHistoria Czarnogóry sięga III w. p.n.e. i iliryjskiego plemienia Dokleatów, którzy na tych terenach osiedlili się. Następnie te tereny dostały się w strefę wpływów rzymskich, po podziale Cesarstwa Rzymskiego kraj znalazł się pod wpływami Bizancjum. W VII wieku pojawili się Słowianie i z czasem zasymilowali się z tutejszymi mieszkańcami. Od 1170 ziemie czarnogórskie weszły w skład Serbii, a w XV dostały się pod panowanie tureckie i pozostawały do XVIII wieku, kiedy to nasiliły się ruchy wyzwoleńcze. Za sprawą księcia Daniela II Petrovic-Njegoš w połowie XIX wieku powstało państwo ze stolicą w miejscowości Cetinje. Z upływem lat poszerzało się terytorium należące do Czarnogóry, do 1918 roku udawało się utrzymać jej niepodległość. Po I wojnie kraj wszedł w skład królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców, które z czasem zostało przekształcone w Jugosławię. Po 2003 roku nastąpił podział na Serbię i Czarnogórę, a w 2006 roku powstało niepodległe państwo czarnogórskie, które jest republiką parlamentarną.

A co przyciąga tutaj co roku coraz większą ilość turystów?

czarnogora043Przede wszystkim przepiękne piaszczyste plaże, zaciszne zatoczki, nieprzebrane bogactwa natury, które można podziwiać w tutejszych parkach narodowych, maleńkie miasta i wioski rybackie, a także zabytki wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Można tu podziwiać twierdze, które powstały jeszcze za czasów greckich, na każdym kroku też widać ślady panowania tureckiego zarówno w budowlach czy też kuchni.

Najbardziej popularne w Czarnogórze są oczywiście plaże, te najpiękniejsze są w Budvie, niezwykła jest również wyspa Św. Stefana, którą nazywa się również wyspą milionerów. Popularne plaże to też Tivat, Bar, Petrovac, Ulcinj.

Również zwolennicy czynnego wypoczynku będą tutaj się dobrze czuli, wystarczy, że wybiorą się

do Žabljaku, lub Kolašiny.

Crna Gora (Montenegro) from marcviln on Vimeo.