Kotor

Kotor to niezwykłe, wręcz magiczne miasto ulokowane na samym końcu Boki Kotorskiej, a dokładniej u podnóża masywu Lovcen w Czarnogórze. Właściwie jest ono otoczone górami, co sprawiało, że było to miasto trudno dostępne, a nawet nie do zdobycia. Obecnie zaś to zakątek jak najbardziej otwarty na turystów i niezwykle uroczy, nie tylko ze względu na krajobraz, lecz także dlatego, że można tutaj bez końca spacerować wśród wąskich uliczek i zachwycać się wszystkim wokół.

Co warto zobaczyć w Kotorze?

Charakter tego miasta przypomina metropolie śródziemnomorskie, a jego układ pochodzi z czasów średniowiecza. Co ciekawe cały Kotor został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO w 1979 roku, jednakże to nie sprawiło, że zaczęto dbać jakoś szczególnie o jego zabytki. Mimo to warto je zobaczyć, zgubić się wśród ulic Starego Miasta i odpocząć w jednej z tutejszych kawiarenek.

Kotor w Czarnogórze

Jeśli zaś chodzi o zwiedzanie to koniecznie trzeba się chwilę zatrzymać przy renesansowej Bramie Morskiej, która powstała w połowie XVI wieku, warto też zobaczyć Bramę Północną i Południową. Poza tym czeka tutaj także centralny plac starówki oraz wieża zegarowa z 1602 roku. Kotor to także Pałac Namiestnika Wenecji, którego można odnaleźć idąc wzdłuż Trgu Okrobarske revolucije oraz XVII-wieczny pałac Bizanti.

Niezwykle interesująca jest również romańsko-gotycka, jednonawowa świątynia pochodząca z przełomu XII i XIV wieku, mowa tu o kościele św. Michała. W jej wnętrzu można podziwiać elementy fresków oraz zanurzyć się w charakterystyczny nastrój tego miejsca. Wychodząc zaś napotyka się, całkiem niedaleko, Trg Ustanka mornara. Na placu tym czeka chociażby Pałac Drago czy Archiwum Historyczne. Jest więc co zwiedzać.

Kotor to także takie świątynie jak katedra św. Trypuna czy cerkiew Matki Boskiej od Zdrowia. Wzmianki o tej ostatniej pochodzą z 1518 roku. To jednak dopiero początek tego typu budynków w tym niezwykłym mieście. Czeka tu bowiem również niewielki kościół św. Anny, którego początki sięgają XII i XIII wieku czy najbardziej urokliwa świątynia Kotoru – kościół Najświętszej Marii Panny.

Oprócz sakralnych budynków ta czarnogórska metropolia to także niezwykle ciekawy zabytkowy cmentarz, który znajduje się na górce prowadzącej do Budvy. Jest tu część nagrobków z XIX wieku, a przed samym wejściem czeka pomnik z 1918 roku, który jest poświęcony rozstrzelanym marynarzom.

Kotor to miasto, które zachwyca ilością zabytkowych miejsc i niezwykle pięknym ulokowaniem. Liczne świątynie, wąskie uliczki i zakamarki sprawiają, że można tu spędzić czas interesująco, słuchając szeptów historii. Kotor uważany jest za najpiękniej położoną miejscowość Czarnogóry lub też średniowieczną perłę tego kraju. Najlepiej jednak wybrać się tutaj poza sezonem, bowiem w czasie jego trwania można spodziewać się tłumów turystów, co utrudnia nieco spędzenie tu spokojnych wczasów.