Kuchnia Czarnogóry

Smaki czarnogórskiej kuchniCzarnogóra to nieduże państwo ulokowane na Półwyspie Bałkańskim – dominują w nim monumentalne góry, ma również do malowniczego wybrzeża nad Morzem Adriatyckim. Kuchnia Czarnogóry odbija różnorodność geograficzną tego kraju oraz strefę kulturową, do której przynależy – w jadłospisie obecne są tradycyjne bałkańskie smaki, czasami w lekko zmienionej, lokalnej wersji.

Kuchnia bałkańska jest w dużej mierze jednolita, niemniej poszczególne kraje tego regionu wypracowały swoje własne warianty tradycyjnych potraw. Bałkańskie smaki należą do wyrazistych i intensywnych, odnaleźć w nich można silne wpływy greckie i tureckie.

Kuchnia Czarnogóry, podobnie jak w innych bałkańskich krajach, obfituje w dania mięsne, najczęściej przygotowywane na ruszcie. Na wybrzeżu dominują ryby i owoce morza, nie można też zapomnieć o warzywach, duszonych lub podawanych w postaci świeżych sałatek.

Czego warto spróbować w Czarnogórze?

Popularne dania, które znaleźć można w każdej restauracji, to ćevapčići i pljeskavica. Podstawą obu są smażone mielone mięsa różnego gatunku, przy czym ćevapčići, najczęściej z dodatkiem cebuli, jest formowane w ruloniki, zaś pljeskavica przypomina kształtem kotlet. Obie potrawy serwuje się z ajvarem, czyli pastą z papryki, bakłażanów i czosnku oraz z plackiem pita. W Czarnogórze warto także spróbować zupy rybnej z warzywami – riblja čorba oraz smażonych kalmarów.

Najbardziej popularnym deserem Bałkanów jest baklava, sporządzana ze specjalnego ciastka listkowego, przełożonego warstwami orzechów z syropem cukrowym lub miodowym. Do deseru można uraczyć się słodką czarną kawą, parzoną w tygielku.

Wielbiciele mocniejszych trunków powinni spróbować rakiji, mocnej wódki wytwarzanej z różnych rodzajów owoców. Polecane są także czerwone wina, najlepiej z pełnego charakteru szczepu Vranac.

Kuchnia Czarnogóry to różnorodność potraw oraz bogactwo smaków i aromatów, to także zwyczaj celebrowania posiłku w malowniczym otoczeniu, w towarzystwie przyjaciół.