Bijela

Bijela to niezwykle ciekawa, choć niewielka miejscowość czarnogórska, którą można odnaleźć około 13 kilometrów od Herceg Novi w Zatoce Kotorskiej. Kurort ten słynie przede wszystkim z zakładów, które remontują i budują jachty, a także z krajobrazów zapierających dech w piersiach. Poza tym można podziwiać tu niezwykle urokliwą roślinność śródziemnomorską i głęboko się zrelaksować w jednym z hoteli czy pensjonatów.

Jak można spędzić czas w Bijela?

Bijela oferuje podróżnym rozwiniętą infrastrukturę noclegową – liczne hotele, a w nich bary oraz dyskoteki a także wiele udogodnień. Oprócz tego można tutaj wybrać się na basen do gry w piłkę, czy też poznać to miejsce dzięki interesującym trasom spacerowym. Poza tym czeka tutaj także piękna piaszczysta oraz kamienista plaża. Ta pierwsza dodatkowo kusi łagodnym zejściem do morza.

Plaża w czarnogórskim kurorcie Bijela

To, co warto wiedzieć wybierając się do tej nadmorskiej miejscowości to fakt, że nie potrzeba tutaj wiz, by zatrzymać się na mniej niż 90 dni, wystarczy jedynie wylegitymować się dowodem osobistym. W Czarnogórze obowiązującą walutą jest euro, a jeśli chodzi o ubiór to jedynie w świątyniach takich jak meczety czy cerkwie kobiety są proszone o zakrycie włosów, ramion oraz nóg, a wszyscy dodatkowo o zdjęcie butów przed wejściem do środka.

Przed przyjazdem do Bijela warto wiedzieć, że Czarnogóra posiada status kraju ekologicznego. W praktyce oznacza to, że pobiera się opłaty od każdego pojazdu, który przekracza granicę. Opłata ta ma swoją ważność rok – na przednią szybkę nakleja się specjalne tego potwierdzenie.

Bijela to także wspaniała baza wypadowa do takich zakątków jak Igalo, Herceg Novi czy słynny Kotor. Ten ostatni czaruje przyjezdnych wąskimi uliczkami, pałacami i licznymi świątyniami. Dodatkowo został on wpisany na listę UNESCO w 1979 roku. Czeka tu chociażby renesansowa Brama Morska czy interesujące Stare Miasto, jednakże to zaledwie początek.

Czarnogórskie miasto Bijela to idealne miejsce na wczasy pełne relaksu i ciekawych doznań. Dzięki swojemu ulokowaniu można spokojnie eksplorować Czarnogórę opuszczając go co jakiś czas i otwierając się na dalsze wojaże. W samym kurorcie jednak także nie brak wrażeń, mimo tego że jest on niewielki to posiada sporo atrakcji. Można zwiedzić port, poznać tutejsze trasy spacerowe czy też korzystać z udogodnień czekających w hotelach. Niewątpliwie każdy znajdzie tu coś dla siebie.