Porady na wyjazd do Czarnogóry

Na wczasach w Czarnogórze akceptowane są karty płatnicze i kredytowe American Express, VISA, MasterCard, Maestro. Nie ma tez problemów z dostępem do bankomatów, ale w mniejszych miejscowościach lepiej mieć przy sobie gotówkę. Walutą obowiązującą jest euro, a ceny są tutaj trochę niższe niż w Polsce.

Istnieje tutaj jak i w innych krajach bałkańskich obowiązek meldunkowy jeśli pobyt ma trwać dłużej niż 24 godziny. Obowiązek zameldowania przybywających turystów spoczywa na właścicielach hoteli czy pensjonatów, w rzeczywistości nikt się tym zbytnio nie przejmuje.

Dni wolne od pracy to:

1 stycznia – Nowy Rok,

1 maja – Święto Pracy,

21 maja – Dzień Niepodległości,

13 lipca – Dzień Państwowości

7 stycznia – Prawosławne Boże Narodzenie,

12 kwietnia 2015 – Prawosławna Wielkanoc oraz następny dzień po tych świętach.

 

Co jeszcze warto wiedzieć przed wyjazdem do Czarnogóry?

Warto się targować zawsze i wszędzie, dzięki temu można uzyskać mniejsza cenę nie tylko na bazarach, ale tez w pensjonatach czy na kempingach.

Wizy

Jeśli planujemy pobyt krótszy niż 90 dni i mamy ważny paszport możemy wjechać do kraju bez wizy. Jeśli naszym dokumentem jest dowód osobisty to w Czarnogórze możemy bez wizy spędzić tylko trzydzieści dni.

Z istotnych informacji to osoby niepełnoletnie, które sam chce podróżować po tym kraju muszę mieć pisemną zgodę opiekunów przetłumaczoną na czarnogórski lub serbski i potwierdzoną notarialnie. Brak takiego dokumentu uniemożliwia przekroczenie granicy.

Zdrowie

Czarnogóra nie należy do Unii Europejskiej więc warto wykupić ubezpieczenie na wypadek choroby, a także od następstw nieszczęśliwych wypadków, dzięki czemu w razie choroby otrzymamy zwrot kosztów leczenia po powrocie do kraju.

W nagłych wypadkach możemy oczywiście liczyć na bezpłatną pomoc państwowej służby zdrowia, aby móc z niej skorzystać trzeba pokazać paszport a także udowodnić, że w Polsce takowe ubezpieczenie nas obejmuje czyli EKUZ warto też ze sobą mieć.

Wyjeżdżając do Czarnogóry nie są wymagane też żadne dodatkowe szczepienia.