Zwiedzanie Czarnogóry

Dla lubiących aktywny wypoczynek idealnym miejscem jest Žabljak, który jest uznawane za centrum zimowe kraju. Zostało one założone na wysokości 1456 m n.p.m. w górach Durmitor. Jest to doskonała baza wypadowa na piesze wycieczki, wędrówki po górach, zarówno amatorzy jak i profesjonaliści znajdą tu dla siebie bardzo dobre warunki do uprawiania swojego ulubionego sportu. Atrakcją jest również możliwość uczestniczenie w spływie pontonowym rzeką Tara.

U podnóża gór Bjelasica i Sinjajevina leży miejscowość Kolašin, która jest również znana wielbicielom wspinaczki górskiej czy pieszych wędrówek. Zimą przyciaga tutaj turystów możliwość jazdy na nartach a latem można tu spędzać czas ma pieszych wycieczkach po górach. Jest to z pewnością ciekawa alternatywą dla osób, które wolą spędzać urlop aktywnie.

Biogradska Gora to park znajdujący się w paśmie górskim Bjelasica, są tutaj lasy z drzewami, które liczą ponad pięćset lat, a także polodowcowe jeziora. Sam park to również rzadkie gatunki roślin i zwierząt. Można je podziwiać spacerując przygotowanymi ścieżkami, trasy są zarówno łatwiejsze jak i takie, które wymagają wcześniejszego przygotowania.

Jeśli interesuje nas raczej czynny wypoczynek czy zwiedzanie warto tez zajrzeć do stolicy kraju Podgoricy, która jest bardzo dobrą bazą wypadową do innych miejscowości. Można stąd wybierać się na krótkie wypady zarówno nad Adriatyk jak i w Góry Dynarskie. Na Starym Mieście w Podgoricy zachował się układ uliczek, stare domy, można podziwiać tutejsze meczety, a w centrum stoi wieża zegarowa, którą w XVIII wieku zbudowali Turcy – czytaj więcej…

Klasztory i zamki Czarnogóry

Jeśli planujemy wycieczki trasą zabytków to koniecznie musimy zobaczyć Monastyr Ostrog, który jest prawosławną świątynią, do której pielgrzymują tysiące wiernych, a ponieważ jest pięknie położony – częściowo wykuty w skale – to również przyciąga mnóstwo turystów do klasztoru. Jest położony w odległości około 20 km od miejscowości Nikšić.

Monastyr Ostrog został założony przez metropolitę Bazylego w XVII wieku, a znajdują się w nim cztery cerkwie; Wprowadzenia Matki Bożej do Świątyni, Krzyża Świętego, Trójcy Świętej oraz św. Nowomęczennika Stanka. W głównej cerkwi wisi 17 dzwonów, największy zaś waży 11 ton.

Kolejnym interesującym miejscem jest Cetinje, które kiedyś było stolicą Czarnogóry. Główną atrakcją jest leżący u stóp wzgórza Orlov Krš monastyr Narodzenia Matki Boskiej a pochodzi z XIX wieku i został zbudowany w miejscu poprzedniego, który powstał w XV wieku. Część klasztoru to dziś muzeum, w którym zgromadzone są przedmioty liturgiczne, zabytki piśmiennictwa pochodzącego z XV i XVII wieku. Warto też zajrzeć do Muzeum Państwowego, które mieści się z pałacu króla Mikołaja, do budynku dawnego parlamentu, w w którym teraz jest Muzeum Historyczne i Muzeum Sztuki. Cetinje to też dobra baza wypadowa do Parku Narodowego Lovcen, gdzie znajduje się mauzoleum władcy i poety Petara II Petrovića Njegoša.

Co jeszcze warto zobaczyć…

Na zboczu góry Orjen leży Herceg Novi, które jest nazywane „miastem kwiatów” a to dzięki niezwykłym kwiatom, którymi to miasto jest wprost obsypane. Największą atrakcję tego miasta stanowi pochodzący z XIV wielu zamek Forte Mare. Na wzgórzu pod miastem leży twierdza Španjola, kolejne ciekawe miejsce to twierdza Kanli kula (krwawa wieża), kiedyś tu było więzienie, teraz jest tu teatr letni.